Patronat: II Liceum Ogólnokszta³c¹ce im. Mieszka I w Szczecinie Akademia Sztuki w Szczecinie Dyrekcja Lasów Pañstwowych w Szczecinie Polskie Radio Szczecin Kurier Szczeciński TVP SZCZECIN Sponsorzy: Cetus - sklep górski Kwark Urząd Miasta Szczecin 13 Muz Foto Best Wyszak - Browar rodzinny Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Ramole Thomas Beton Ksero MADAR Bulk Cargo Qrnik Pazim Kancelaria NCDC Dobosz Tour Club Teatr KANA ZSTK wzp24 Szpak MM r3b Ładoga

EDYCJA 2022


Program
XVI konkursu piosenki

Wyniki
XV konkursu fotograficznego

Regulamin
IV konkursu poetyckiego


Protokół
XIV konkursu fotograficznego

Protokół
III konkursu poetyckiego




Patronat




Polskie Radio Szczecin



Sponsorzy

































Gość V edycji - zespół ,,Do Góry Dnem’’

Mamy przyjemność ogłosić, iż Gościem V edycji Konkursu Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej ,,Na szlaku poezji...’’ będzie zespół ,,Do Góry Dnem’’ (www.dgd.art.pl) w składzie: Ola Kiełb, Przemek Niwiński, Marek Kuc, Andrzej Kalus, Monika Kobayashi. Marek Kuc i Przemysław Niwiński są członkami JURY naszego konkursu od początku jego istnienia, zatem uważamy, że V edycję konkursu, czyli jubileuszową- należy uświetnić koncertem właśnie tego szczecińskiego zespołu. Pozostali członkowie wprawdzie nie mieszkają w naszym mieście, ale koncertują z zespołem od 2006 roku.

Poniżej przedstawiamy notki biograficzne dwóch członków zespołu ,,Do Góry Dnem’’.




ALEKSANDRA KIEŁB - SZAWUŁA - autorka, kompozytorka i piosenkarka. Urodziła się w Koszalinie w 1962 r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutowała jako solistka z gitarą w 1984 r. w poznańskim środowisku artystycznym. Otrzymała I nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej YAPA'85 w Łodzi (za najlepszą piosenkę), I nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej "Włóczęga'85" w Zielonej Górze, I nagrodę na Epidemii Piosenki Studenckiej Bakcynalia w Lublinie (1986 r.). Brała udział w festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie - solo i z zespołem Stare Dobre Małżeństwo w 1985 i 1986 r. Z SDM śpiewała w latach 1984 - 1989, koncertując w całej Polsce. Nagrania jej głosu i piosenek z tym zespołem utrwalone zostały na kasetach i płytach CD: Stare Dobre Małżeństwo (Sercopisanie), Makatki, Dla wszystkich starczy miejsca (Złota Płyta dla tego tytułu w 1994 r., przyznana przez Wydawnictwo Fonograficzne Dalmafon z Łodzi), Pod wielkim dachem nieba i na podwójnym albumie Cudne manowce, i rozproszonych nagraniach radiowych. Kasety Oli Kiełb z jej autorskimi balladami noszą tytuły: Lepsze widoki (1991) i Niedojrzałe czereśnie (1994). Nagrania jej autorskich pieśni znalazły się także na CD pt. Kolęda Ostrowska (1999). W 2004 r. nagrała w Warszawie z zespołem WYSPA autorską płytę Na rozstajach słów. Ballady Oli Kiełb. Opublikowała tomik poetycki Niedojrzałe czereśnie. Piosenki Oli Kiełb (1999) i książkę - monografię zespołu Stare Dobre Małżeństwo czyli Jak to się robi (1999), wiersze dla dzieci W Nanibowie (2006), do których przygotowała także program muzyczny pod tym samym tytułem.
Od 2006 r. jest także członkinią szczecińskiej grupy DO GÓRY DNEM, z którą koncertuje i nagrywa - Być iść. Do Góry Dnem i Przyjaciele (2006). W 1997 r. została laureatką Złotej Piątki Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej - OPPA w Warszawie. Ola jest także założycielką i opiekunką amatorskiego Kabaretu Bez VAT (przy OCK w Ostrowie Wielkopolskim), dla którego tworzy piosenki, scenariusze i reżyseruje, a także prowadzi warsztaty dla młodzieży pod hasłem "Akademia Błaznów", z udziałem gwiazd polskiej sceny kabaretowej (Grzegorz Halama, Artur Andrus, Stefan Brzozowski, Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys).

"Niedojrzałe czereśnie" okazały się zbiorem świetnych tekstów(...) Ballady Oli Kiełb opowiadają o uczuciach spotykających się po latach przyjaciół i znajomych, którzy nie mogą już wrócić do dawnych czasów i miłości, o sąsiadach z pewnej kamienicy przy ul. Sienkiewicza i jej długim życiu, trwalszym niż zmartwienia i radości jej kolejnych lokatorów. I o babciach idealnych, które dbają o "swe wnuczki miastowe", choć nie bardzo do końca je rozumieją.." (Dorota Nosowska, "Cogito" Nr 18 (58)1996 r.).




"Śpiewanie jest dla niej potrzebą, która płynie z głębi serca. W nim odnajduje swój osobisty, prywatny "przystanek dla melancholii" (...) Katarzyna Przybyszewska, "PANI" nr 4 (91) kwiecień 1998 r.



Powrót do strony głównej

© 2007-2022 II LO w Szczecinie
Opiekun: p.Katarzyna Frydrych | Projekt WWW: JK i MP-Z